loading...

Ebameeldiv väliskõrvapõletik ähvardab suplejaid: kuidas seda vältida?

2 minutes, 28 seconds Read

Ujumisega kaasneb paljudel risk haigestuda suvel väliskõrvapõletikku, mis võib edasiarenedes muutuda eakatele inimestele ja diabeetikutele eluohtlikuks. Novel Clinicu ülemarst Lauri Käis jagab soovitusi, kuidas väliskõrvapõletikku ennetada ja ravida.

Väliskõrvapõletik ehk väliskuulmekäigu põletik tekib siis, kui ujumast tulles jääb vesi kõrva ja seal hakkavad vohama halvad bakterid. Neid leidub hulganisti nii järve-, jõe-, mere- kui ka basseinivees.

Dr Käis selgitab, et kõrv on bakterite paljunemiseks ideaalselt soe ja niiske keskkond. “Põletiku tekkimise võimalus on veelgi suurem, kui vett täis kõrva vatipulgaga urgitseda ning vigastada nahka,” sõnab arst.

Kuidas vesi pärast ujumist kõrvast välja saada?

“Selleks kalluta kõrva alla õla poole ja raputa kergelt kõrvalesta. Vesi valgub välja ka pead kallutades ühel jalal hüpeldes. Või siis niinimetatud vaakummeetodil – kalluta pead ja kata kõrv tihedalt peopesaga ning võta siis käsi kõrva juurest kiirelt ära,” soovitab dr Käis.

Arst nendib, et osadel inimestel on väliskõrvapõletik igasuvine haigus. “Neile soovitan pead mitte vee alla panna. Ujumiseks mõeldud spetsiaalseid kõrvatroppe ma pigem väldiks, sest need tekitavad kõrva umbse keskkonna. Kõrvatropid on muidugi asendamatud neile, kellel tekib ujudes pearinglus, kui kõrv puutub kokku külm veega,” jagab dr Käis näpunäiteid.

Väliskõrvapõletiku vastu on kõige tõhusam ujumise järgselt tilgutada pipetiga kõrva alkoholi ja lauaäädika segu. See kuivatab kõrva ja piirab bakterite kasvu.

“Selleks võta teelusikatäis 70% alkoholi ja sama palju lahjendatud (kuni 4-protsendilist) lauaäädikat. Laste jaoks võib lisada veel teelusikatäie vett. Kõrva tilgutamiseks peaks lahus olema vähemalt toasoe. Piisab kolmest kuni neljast tilgast. Uuenda lahust paari päeva takka,” juhendab arst.

Väliskõrvapõletikuga kaasneb kõrvavalu

Dr Käis selgitab, et kui kuulmekäigu ees olev kõhr on näpuga vajutades või kõrvalest valus või lõualiigese piirkond valulik, siis võib kahtlustada väliskõrvapõletikku. Võib juhtuda, et põletik taandub ise paari päevaga.

“Valu leevendamiseks piisab siis paratsetamoolist. Kui aga valu ei vaibu, tuleks kindlasti pöörduda pere- või kõrvaarsti poole, kes kirjutab välja antibiootikumi ja glükokortikoidi sisaldavad kõrvatilgad. Olukord on tõsine, kui kõrva taha tekib turse, kael läheb paiste ja on palavik. Siis tuleb juba abi otsida erakorralise meditsiini osakonnast,” räägib dr Käis.

Arst hoiatab seejuures, et välja ravimata väliskõrvapõletikust võib areneda meningiit ehk ajukelmepõletik.

“Diabeetikud, HIV-positiivsed ning eakad inimesed, kellel on nõrk immuunsüsteem, haigestuvad kergemini infektsioonhaigustesse ja nende jaoks võib raskekujuline väliskõrvapõletik lõppeda surmaga,” sõnab dr Käis.

“Ujumine ja suplemine on ikkagi suverõõmude lahutamatu osa. Kuid nautige seda imelist suve targalt ja arvestage võimalike terviseriskidega,” soovitab arst.

Allikas: Tervisegeenius

Sarnased postitused

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

×

%d bloggers like this: