loading...

KASULIKKU

TAVALISED SEISUNDID

HAIGUSSEISUNDID/HAIGUSED

KUULMISUURINGUD

KÕRVAOPERATSIOONID

Kõrvaoperatsioonide eesmärgiks on kuulmekile ja kuulmeluukeste ahela (vasar, alasi ja jalus) terviklikkuse taastamine ning nibujätke ägedate ja krooniliste haiguste ravi.

 • Müringoplastika – operatsioon trummikile terviklikkuse taastamiseks. Operatsiooni teostatakse kas kuulmekäigu kaudu või kõrvataguse nahalõike kaudu.
 • Stapedoplastika – osaline kuulmeluu (jaluse) asendamine proteesiga helijuhtimise parandamiseks. Operatsioon teostatakse valdavalt kuulmekäigu kaudu.
 • Mastoidektoomia – operatsioon kuulmekanali taga asuva nibujätke luurakustikus haiguslike muutuste kõrvaldamiseks. Nibujätkepõletik areneb ägedast keskkõrvapõletikust ja vajab kindlasti haiglaravi. Operatsioon teostatakse kõrvataguse nahalõike kaudu. Vajadusel kombineeritakse mastoidektoomiat müringo – või tümpanoplastikaga.
 • Tümpanoplastika – operatsioon kuulmekile ja kuulmeluude ahela terviklikkuse taastamiseks koos haiguslike muutuste kõrvaldamisega (liited, liigliha jt.). Operatsioon teostatakse enamasti kõrvataguse nahalõike kaudu.
 • Mastoidektoomia ja tümpanoplastika on tavaliselt seotud kroonilise mädapõletiku või kolesteatoomi ehk healoomulise pärlkasvaja raviga.
  Operatsiooni teostamata jätmine võib endaga kaasa tuua tüsistusi, millest tõsisemad on ajukelmepõletik e. meningiit, tasakaaluhäired ja näonärvi halvatus. Kõrvaoperatsioonide puhul, kus teostatakse nahalõige kõrva taha, võib vajalikuks osutuda juuste raseerimine operatsiooni piirkonnas. Kõrvaoperatsioonid toimuvad üldjuhul üldnarkoosis.
 • KohleaarimplantatsioonKui on tekkinud raske vaegkuulmine või täielik kurtus, siis ei ole inimesel kasu ka kõige võimsamast kuuldeaparaadist. Sel juhul tuleb arvesse kohleaarimplantaadi paigaldamine, mille tööpõhimõte seisneb heli muutmises elektriliseks signaaliks, mis stimuleerib (ergutab, ärritab) kuulmisnärvikiude. Kohleaarimplantaat ei võimenda helisid, ta edastab vajaliku helilise informatsiooni otse teos olevatele kuulmisnärvikiududele, võimaldades heli vastu võtta. Kohleaarimplantatsioon on näidustatud lastel ja täiskasvanutel, kellel on tegemist mõlema kõrva kuulmisvõime tugeva nõrgenemise või täieliku kurtusega. Kandidaadi valikul arvestatakse järgmisi asjaolusid: inimesel on raske vaegkuulmine või ta on kurt, kuuldeaparaatide kasutamisel on saadud abi minimaalselt või üldse mitte, meditsiinilised vastunäidustused implantatsiooniks puuduvad ning haige soovib seda ka ise (laste puhul vanemad).
 • Kuulmekile šunteerimine–  Kõrva kuulmekile taga on kitsas õhuga täidetud ruum – trummiõõs. Kui trummiõõnde koguneb lima (tekib nn limakõrv), on see soodustavaks teguriks keskkõrva põletikele ja võib põhjustada kuulmislangust. Kuna kuulmislangus on vähene ja tekib hiilivalt, jääb see sageli pikka aega märkamatuks. Juhul kui limakõrva esinemist ei õnnestu ravimite abil lahendada, teostatakse trummiõõne dreneerimine (lima eemaldamine imuriga) ja vajadusel kuulmekile šunteerimine. Šunteerimisel asetatakse kuulmekilesse väikest niidirulli meenutav plastiktoruke (šunt), et tagada lima väljumine trummiõõnest.

KUULDEAPARAATIDEST – Vaata ka kuuldeaparaadide saamine

Kuuldeaparaate on vastavalt nende paigaldusele, kas:

 • Kuulmekäigusisene
 • Kõrvasisene
 • Kõrvatagune

Kuuldeaparaatide kanalite arv – Mida rohkem on kanaleid seda peenemalt on võimalik seda Teie kõrvale häälestada.
Juhtmevabalt heli nutitelefoni – Sellised võimalused on ainult kallimatel kuuldeaparaatidel ja valitud telefonidel, kasutades vaheseadmeid on võimalik mistahest heliseadmest (TV, raadio, telefon jpt) saada heli juhtmevabalt otse kuuldeaparaati.
Üldjuhul mida kallim on kuuldeaparaat seda kvaliteetsem heli sealt ka välja tuleb, vahel kasutaja ei tee aga sellel suurt vahet, see kõik on väga individuaalne ja sõltub Teie isiklikust kuulmisest!

Kuuldeaparaatide programmidest (allpool näiteid milliseid esineb)

 • Universaalne programm – Võtab vastu kõiki helisid laias spektris, hääl on nö. mahlakam.
 • Mürarikas keskkond – Toob esile kõnet ja surub maha taustahelisid.
 • Järelkajaga toad – Surub maha ruumis tekkivat kaja.
 • Muusika programm – Programm on häälestatud just muusika kuulamisele, et see kõlaks võimalikult mahlakas.
 • Silmusvõimendi programm – On valik kuuldeapraatide programmide seas, mis võtab vastu heli silmusvõimendi helisüsteemidest e. heli tuleb juhtmevabalt otse kõrva, sellised süsteemid on kasutusel näiteks teatrites ja erinevates teenindusasutustes ja teenidnuslettide juures.
 • jt.

Kuuldeaparaadi otsakutest – Saadaval kuulmiskeskustest, apteekidest üle Eesti.

 • Standardotsak (plastikotsak – eluiga tavaliselt mõni kuu, muutub ruttu kõrvavaigu tõttu jäigaks ja kasutamatuks)
 • Standardotsak (silikonotsak – eluiga tavaliselt kuni 1 aasta)  Saadaval ka meie e-poest
 • Individuaalotsak (Teie kõrva järgi valmistatud plastikotsak – eluiga mitmeid aastaid, lõpuks kipub pragunema)
 • Individuaalotsak (Teie kõrva järgi valmistatud silikonotsak – eluiga mitmeid aastaid)
 • Kuular kõrvas (silikonotsak – eluiga tavaliselt kuni aasta)
  NB! Hooldades kõrvaotsakuid ja hoides neid vaigust vabad on nii otsakute kui ka kuuldeaparaatide eluiga märgatavalt pikem!

Kuuldeaparaadi patareidest – Saadaval kuulmiskeskustest, apteekidest, tehnikapoodidest üle Eesti.

 • 10 (Kõrvasisestel – lastel)
 • 312 (kõrvatagustel kui ka kõrvasisestel – täiskasvanutel) – Saadaval ka meie e-poest
 • 13 (kõrvatagustel – enimlevinud) – Saadaval ka meie e-poest
 • 675 (kõrvatagustel suure võimendusega vanemad aparaadid) –  Saadaval ka meie e-poest
  NB! Patareisid kasutusele võttes teadke, et patareilt kleepsu eemaldamisega tühjeneb patarei ka kuuldeapraadi mittekasutamisel!
  NB! Patarei esmasel kasutuselevõtul peale kleepsu eemaldamist, laske patareil seista kuni 5 minutit, enne kui kuuldeaparaati asetate!

Juhul kui Teil tekkis lisaküsimusi siis võtke meiega julgelt ühendust.


SUUR AITÄH TEIE TOETUSE EEST!

Annetused aitavad püsti püsida antud veebilehel, aitavad levitada kuulmisalast infot, meie kuulmisnõustajatel soetada, täiendada, hooldada nii soetatavaid kui ka olemas olevaid töövahendeid ja katta tegevuse käigus tekkivaid jooksvaid kulusid. (ruumide üür, transport jne)

Suur aitäh! 😇

Konto:
Saaja: Võrumaa Vaegkuuljate Ühing MTÜ
Kirjeldus: Kuulmisnõustamine, sinu e-post või telefon.


Vaata ka kuulmisabivahendite kulutarvikute e-poodi

%d bloggers like this: