loading...

Tümpanomeetria

Spread the love

Tümpanomeetria on täiendav uuring kõrvavaevuste diagnostikas. Selleks kasutatakse seadet, tümpanomeetrit, mis registreerib trummikile liikuvuse, rõhu keskkõrvas, rõhugradiendi ja kuulmekanali mahu. Nii saadakse uuringu tulemus – tümpanogramm. Normis on see A tähe kujuline, seda nimetataksegi A tüüpi tümpanogrammiks.

Tümpanomeetria on ainuke uuring millega on võimalik usaldatavalt diagnoosida nn. limakõrva ehk arstikeeli eksudativset otiiti. See on enamasti lapsi kimbutav kõrvahaigus, mille korral näha pole suurt midagi, aga seade näitab ära haiguse. Kui on seisund diagnoositud ja ravi määratud siis on võimalik jälgida haiguse edasist kulgu ning seda ka patsiendile arvutiekraanil detailselt lahtiseletada. Tihtipeale on nii, et kuigi vaevused veel peale ravi püsivad, näitab uuring juba paranemist. Soodus kulg uuringul rõõmustab ja annab kindlust nii patsiendile kui arstile. Teistel juhtiudel aga on võimalik suunata patsient õigeaegselt kõrvaarsti konsultatsiooniks, kuna probleem nõuab juba spetsialisti kogemust ja protseduure. Seade omab ka suurt tähtsust kõrvapiirkonda kiirguvate valude täpsustamisel, need võivad pärineda lihastest, lõualiigesest, närviharudest, kurgust vm. Ilma seadmeta on võimatu anda usaldusväärset selgitust patsiendi vaevustele.

Lisaks tümpanomeetriale võimaldab seade uurida ka sise ja keskkõrva vastusreaktsiooni heliärritusele. Uuringu ajal produtseerib seade vastava helisignaali, see levib mööda kuulmeluukesi sisekõrva, sealt piklikus ajus asuvasse kuulmiskeskusesse ja sealt omakorda tagasi keskkõrva. See uuring võimaldab täpsemalt hinnata kuulmisfunktsiooni.

Kolmas uuring mis seadmega on võimalik kannab nimetust skriiningaudiomeetria. Selle alusel saab hinnata patsiendi kuulmisteravust ja otsustada kas on vajalik abivahend- kuuldeaparaat. Uuringud on võimalikud läbi viia vastuvõtu jooksul.

×