loading...

Keskkõrva põletik, äge

Spread the love

ka äge otiit;
Otitis media acuta (ld. k)
Acute otitis media (ingl. k)

Selgitus
Äge keskkõrvapõletik on ägedalt algav ja lühiageselt kestev põletik keskkõrvas, mis tavaliselt järgneb ägedale ülemiste hingamisteede põletikule (näiteks nohule).

Ülevaade
Ägeda keskkõrvapõletiku puhul on põletikus kuulmekile ja keskkõrva limaskest.
Kuigi ägedat keskkõrvapõletikku võib esineda igas eas on haigestumine kõige sagedam  vanusegrupis 6ndast elukuust kuni 2 aastani.
Ägedat kõrvapõletikku esineb kõige sagedamini külmadel aastaaegadel.
Umbes 40 % juhtudest on kõrvapõletik kahepoolne, mida väiksem on laps, seda suurem on tõenäosus, et põletik on  kahepoolne.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Inimese kõrv koosneb kolmest osast: väliskõrv, mille moodustab kõrvalest ja väliskuulmekäik, keskkõrv, mis asub kuulmekile taga ja kus painevad kolm kuulmeluukest ning sisekõrv, kus asub kuulmisnärv.

Ägedat keskkõrvapõletikku tekitavad enamusel juhtudest bakterid, mõnikord ka viirused. Põletiku tekitajad satuvad keskkõrva ülemiste hingamisteede kaudu, nimelt on ninaneel ühenduses keskkõrvaga väikese käigu ehk kuulmetõrve kaudu.
Kuna äge keskkõrvapõletik tekib tavaliselt ülemiste hingamisteede põletiku ajal või kohe selle järel, võib näiteks nohu pidada kõrvapõletiku üheks kõige olulisemaks riskiteguriks.
Lisaks soodustavad haigestumist viibmine lastekollektiivis, kokkupuude tubakasuitsuga (vähendab limaskestade vastupanuvõimet) ja suurenenud adenoid (paikneb ninaneelus ja häirib kuulmetõrve funktsiooni, milleks on keskkõrva õhutamine).

Sümptomid ehk avaldumine

Tavaliselt eelneb ägedale keskkõrvapõletikule äge nohu. Esinevad üldsümptomid nagu palavik, peavalu, lihasvalud, väsimus ja isutus, mis on iseloomulikud peaaegu kõikidele ägedatele põletikkudele.
Keskkõrvapõletikule on iseloomulik kõrvavalu, survetunne kõrvas ja kuulmise langus haiges kõrvas, kuna keskkõrvaõõs on täidetud mädaga.
Kõrvavalu algab tavalisetl öösel, kui laps on pikaliasendis.
Mädane eritis kõrvast tekib siis, kui mäda murrab end läbi kuulmekile välja, tavaliselt siis kõrvavalu kaob.
Haigus kestab keskmiselt 5-10 päeva.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Vaatluse käigus vaadeldakse kõrvapeegliga kõrva. Tavaliselt piisabki diagnoosimiseks vaid vaatlusest.
Tümpanomeetria võidakse teha selleks, et hinnata kuulmekile liikuvust.
Bakteriologiline uuring mädasest eritisest võimaldab välja selgitada, millised bakterid on põletiku põhjustajaks.

Ravivõimalused

Põhiline ravimeetod on tablettravi antibiootikumidega, mille eesmärgiks on hävitada põletikku tekitav bakter. Esmavaliku ravimiks on amoksitsilliin või penitsilliin. Ravikuuri kestus on keskmiselt 7 päeva.
Lisaks tablettravile on vajalik ka üldine toetav ravi, milleks on valu vaigistamine (Paratsetamool) ja ninalimaskesta turset alandavate ninatilkade kasutamine (Xymelin, Otrivin).
Kui keskkõrvas on palju mäda ja valu on väga tugev, võib osutuda vajalikuks kuulmekile paratsentees ehk protseduur, mille käigus eelnevalt tuimestatud kuulmekile perforeeritakse ja lastakse mäda kõrvast välja.

Prognoos

Tavaliselt täielik paranemine 7-10 päeva jooksul. Kui äge keskkõrvapõletik sageli kordub võib olla tagajärjeks kroonilise kõrvapõletiku teke.

Ennetamine

Ägedat keskkõrvapõletikku ei ole otseselt võimalik ennetada. Samas aga vähendab suurenenud adenoidi kirurgiline eemaldamine ning hoidumine viirusinfektsioonidest korduvate keskkõrvapõletikkude sagedust.

Allikas. inimene.ee

×