loading...

Arst soovitab: mida teha, kui lennureis kõrvad lukku lööb?

1 minute, 4 seconds Read
Spread the love

Kas oled kogenud, kuidas lennureisil rõhu muutudes kõrvad lukku lähevad, kohisevad ja tekib kõrvavalu? Miks kogeme kõrvades survetunnet, milliste nippide ja ravimitega seda ennetada ja kuidas kõrvad lukust lahti saada, selgitab Ida-Tallinna Keskhaigla kõrva-nina-kurguarst dr Erik Luht.

Miks lennureisil rõhu muutudes kõrvad lukku lähevad?

Lennukikabiinis toimuvad lennu jooksul väiksed õhurõhu muutused. Lennuki tõustes kabiinirõhk langeb ja laskudes uuesti tõuseb veidi. Terves kõrvas on õhurõhk kuulmekile taga keskkõrvas sama, mis väljaspool kuulmekile, mis võimaldab kuulmekilel vabalt helide rütmis liikuda. Kaabinirõhu langedes (kui lennuk tõuseb) muutub õhurõhk kuulmekäigus madalamaks keskkõrva rõhust ja kuulmekile saab seetõttu pisut väljapoole tõmmatud ja pingestatud, mistõttu see ei liigu enam sama vabalt kui varasemalt. Tunnetame seda “lukus olemisena”.

Miks seda probleemi kõigil ei esine?

Seda probleemi ei teki iga kord ja igal inimesel, kuna keskkõrva ruumil on rõhkude ühtlustamiseks spetsiaalne kanal – kuulmetõri. Kuulmetõri anatoomia on selline, et rahuolekus on see suletud, kuid kui neelatame või haigutame, siis lihased tõmbavad kuulmetõri lahti ning selle kaudu ühtlustub rõhk keskkõrvas ja ninaneelus. Seeläbi muutub rõhk väljas ja seespool kuulmekile samaks.

Sarnased postitused

×