Kuulmiskeskus Audiale kõrva-nina-kurguarsti Carina Truuverki sõnul on raske välja tuua täpset tinnituse põhjust, aga see võib tekkida igas vanuses. «Tihti on tinnitus seotud kuulmiskahjustusega, mida esineb enam vanemas eas, kuid tinnitus võib esineda ka noortel inimestel ning olla seotud kas mürakahjustusega, kõrvapõletiku või muude haigusseisunditega. Tinnitus võib esineda ka ilma olulise kuulmiskahjustuseta, kuigi harvem,» tõdes arst.

Igast kümnest inimesesest, kes kurdab tinnitust, häirib see oluliselt elukvaliteeti keskmiselt ühel inimesel. Ülejäänud harjuvad arsti sõnul tinnitusega tasapisi ja see ei häiri neid üleliia. «Tinnitus ei ole haigus omaette, vaid sümptom, mis tihti kaasneb mõne haigusega,» ütles Truuverk. Vanemas eas on selleks siis neurosensoorne kuulmislangus ehk presbüakuus, mis lihtsas keeles seletatuna on east tingitud kuulmisrakkude ja kuulmisnärvi kahjustus. «Nii nagu neljakümnendates eluaastates hakkab langema nägemisteravus, nii hakkab kuuekümnendates tasapisi langema kuulmine,» tähendas kõrva-nina-kurguarst.

Kuidas leevendada

Truuverk nentis, et tülika tinnituse leevendamiseks otseselt rohtu ei ole. Stress suurendab tihti tinnitusest tingitud vaevusi. Niisiis tervislik eluviis, vähene soola ja alkoholi tarbimine, piisav värskes õhus liikumine vähendab stressi ja võib olla sedakaudu tuleb kasuks ka tinnituse sümptomite leevenemisele. Tihti aitab vaikne ja rahustav taust – raadio, muusika, loodushääled – juhtida tähelepanu tinnituselt eemale. Head on erinevad lõdvestustehnikad. Raskematel juhtudel võib abi saada antidepressantidest.

«Kuna vanemas eas esineva kuulmislanguse kompenseerimiseks kasutavad paljud eakad kuulmisaparaate, siis ka aparaat ise aitab leevendab tinnitust. Parematel kuulmisaparaatidel on olemas spetsiaalne tinnituse programm, mida saab kohandada antud inimese tinnituse sagedustega ja kasutada nn valge müra tekitajana, mis aitab tinnitust leevendada. Päris ära võtta tinnitust enamasti ei saa – eesmärk on tinnitust ja toimetulekut sellega leevendada,» selgitas Truuverk.