Osal inimestel tekib tihti probleeme kõrvavaiguga, kui see ummistab kuulmekäigu. Mida annab ise ära teha ja kellelt abi otsida?
Vastab perearst Kristi Parts-Teppo perearstikeskusest Sinu Arst
1. Mis on kõrvavaigu ülesanne ja miks see mõnikord ummistab kõrva?
Kõrvavaik on vaigu- ja rasunäärmete eritis, mille ülesanne on kaitsta kuulmekäiku põletiku, tolmu ja mustuse eest. Kui kõrvavaik on pehme, väljub see reeglina kõrvast iseenesest.
Inimestel, kellel moodustub kõva ja kuiv vaik või kelle väliskuulmekäik on kitsas ja käänuline, võib tekkida vaigukork, mis põhjustab kuulmekäigu ummistuse.
2. Millest oleneb see, et mõnel inimesel tekib vaikummistus ja mõnel mitte? Kas siin määrab ka vanus?
Kõrva vaikummistus puudutab 2–6% elanikkonnast. Vaikummistuse teket soodustavad rohke vaiguproduktsioon ning kalduvus kuiva ja kõva kõrvavaigu moodustumiseks. Vaikummistus tekib suurema tõenäosusega isikutel, kellel on kitsas ja käänuline väliskuulmekäik.
Kõige sagedamini tabab probleem lapsi ja vanemaid inimesi. Lastel tekib kõrvavaiku suhteliselt rohkem, kuid reeglina on see pehme konsistentsiga ja väljub kuulmekäigust iseenesest. Piisab, kui vaid silmaga nähtav vaik kuulmekäigu välissuudmest eemaldada. Vanematel inimestel on kõrvavaik sagedamini kõvema konsistentsiga ja seetõttu esineb ka vaikummistust vanemas eas sagedamini
3. Kuidas on õige kõrvu pesta (puhastada) ja kas see aitab vältida vaikummistust?
Kõrvu soovitatakse puhastada sõrmega ja kuivatada õrnalt rätikuga. Vaigukorgi teket sellega ennetada ei saa.
4. Kas ja kuidas saab vaikummistust ennetada?
Vaikummistus tekib eelsoodumusega inimestel ja reeglina seda 100% vältida ei saa.
5. Mille järgi tunneb inimene ummistuse ära? Millised on sümptomid?
Kui vaigukork ummistab kuulmekäigu, tajub inimene seda kuulmislangusena. See võib tekkida tasapisi või suhteliselt järsku. Eriti sagedane on probleem suvel, kui ujudes saab vaigukork märjaks, paisub ja topistab kuulmekäigu.
Muude sümptomitena võivad esineda veel pearinglus, vilin kõrvus, kuulmekäigu sügelemine ja kõrvavalu.
6. Kui kõrvas on rohkesti vaiku, kuidas siis inimene ise seda eemaldada saab? Sageli kasutatakse vatitikku. Millised ohud siin on?
Vatitikuga kõrvu puhastades lükatakse 80% kõrvavaigust kuulmekäiku sügavale sisse. Tihedalt kuulmekäigu topistanud vaigukorki võib olla hiljem keerulisem välja võtta. Halvemal juhul võib vatitikuga mulgustada kuulmekile.
7. Kuidas ummistus kõrvast välja saadakse ja kes seda teeb?
Vaigukork saadakse kuulmekäigust välja reeglina kõrvaloputusega. Aeg-ajalt on vaja kasutada ka instrumente. Seda teeb perearst.
Kui patsiendil on olnud kõrvaoperatsioone või kuulmekiles on auk, on vaja kõrva puhastada mikroskoobi kontrolli all. Seda teeb kõrvaarst.
8. Apteegis on müügil ka kõrvatilku. Ühed neist on piiritusega ja ammust ajast tuntud kõrvatilkade nime all. Kas neid võib vaikummistuse korral kõrva panna? Mõned tilgutavad kõrva nii valu kui ka vaigu korral viina või piiritust. On see õige?
Kõrvavalu korral ei soovitaks iseseisvalt kõrva midagi tilgutada. Vähemasti mitte enne, kui arst on kõrva üle vaadanud. Vaikummistuse korral võib küll kasutada kõrvatilku – need pehmendavad vaigukorki ja selle tulemusena võib vaigukork kas ise väljuda või loputusel kergemini eemalduda. Piiritusega kõrvatilgad aga võivad põhjustada kuulmekäigu ärritust ja sellest tingituna väliskõrvapõletikku. Eelistatumad on mitteärritava toimega kõrvatilgad, näiteks oliiviõli baasil toodetud preparaadid.
9. Millised vahendid aitavad kõrvu hooldada ja näiteks vaiku pehmemaks teha? Kas neid võib tarvitada pidevalt ja kas on ka kõrvalmõjusid?
Apteekides on müügil pehmendava toimega kõrvatilku, mis on just mõeldud kõrvade igapäevaseks hoolduseks. Kuna neil praktiliselt puuduvad kõrvaltoimed, võib neid kasutada pikka aega.
10. Kõrvade hooldamiseks on müügil ka loodustoode, mis sisaldab oliiviõli. Mille puhul, kuidas ja kui tihti seda kasutada? Milles seisneb selle headus?
Oliiviõli kasutatakse kõrva vaikummistuse ennetamiseks ja kuulmekäigu isepuhastumise abistamiseks. Preparaadi toimel niisutatakse nahka väliskuulmekäigus ning kõrvavaik pehmeneb ja laguneb. Samuti on sellel preparaadil kerge põletikuvastane toime.
Oliiviõli sisaldavat kõrvaspreid on soovitav kasutada kõrvaloputusprotseduuri eel 2 korda päevas 4–5 päeva järjest. Kõrva vaikummistuse ennetamiseks ja kuulmekäigu isepuhastumise abistamiseks soovitatakse preparaati kasutada kord nädalas.
Allikas: Kodutohter 08.2010
See lehekülg püsib püsti annetuste toel.
Konto: EE877700771007519687
Saaja: Kuulmisnõustamine
Kirjeldus: Annetus
Annetused aitavad meil hoida üleval käesolevat lehte, soetada, täiendada, hooldada nii soetatavaid kui ka olemasolevaid kuulmisnõustaja töövahendeid.
Suur aitäh! 😇