loading...

Kõrvapõletik kiusab sagedamini koolieelikuid

3 minutes, 55 seconds Read
Spread the love

Iga lapsevanem elus vähemalt korra kogenud, kuidas ta pisike õhtul või suisa öösel kõrvavalu kurdab. Kuigi põhjused võivad olla erinevad, on enamasti valu põhjustajaks kõrvapõletik.

Tartu Elite erakliinikus ja Tartu Ülikooli Kliinikumis otorinolarüngoloogina töötav Ene Kivirüüt nendib, et enamasti ei tea vanemad, mida kõrvavalu kurtva lapsega teha.
Küll aga teab ta, et ägeda kõrvavalu põhjuseks on lapsel tavaliselt infitseerunud sekreedi sattumine ninaneelust kuulmetõri kaudu keskkõrvaruumi. „Kui sekreeti on palju kogunenud, venitab see kuulmekilet ja tekitabki valuaistingu,” täpsustab Kivirüüt.

Öösel ära lapsega valvearsti juurde torma

Arst nendib, et Eesti lapsed ei erine lähikaudsete riikide lastest: 75-90 % kuni 7-aastastest lastest põeb ägedat keskkõrvapõletikku.

“Keskkõrvapõletik saab alguse nohust, kinnisest ninast, neelu ehk kurgu põletikust, mitte külmetamisest,” lausub Kivirüüt.

„Kui lapsel kõrv valutab, siis tuleb esiteks nina lahti teha,” õpetab Kivirüüt. Tavalistest mereveelahustest seejuures ei piisa, juurde tuleks tarbida näiteks apteegis müügilolevaid ninatilku. Kindlasti tuleb nina puhtaks nuusata. Kivirüüdi sõnul on nii, et kui turse alaneb, avab see ka ninaneelu ja kõrv justkui läheb lahti.

Teiseks ei tohi tohtri sõnul unustada valuvaigistit, mida tuleb anda piisavas koguses.

Lastele sobib nii paratsetamool kui ibuprofeen. Suurematele lastele võib lisada ka suukaudse sudafedi. „Kui tegu on allergilise lapsega, siis peaksid kodus olemas olema kindlasti ka allergivastased ravimid,” lausub Kivirüüt.

Kui valu naaseb, tuleb lapsele anda uus kogus parasetamooli või ibumetini.

Kui lapsel ei tõuse kõrget palavikku ja köha ei lisandu, võiks kolmandal päeval võiks minna perearsti juurde, kes vajadusel määrab lisaks antibiootikumid või soovitab jätkata turset alandavate ravimitega. “Vaid mõned tunnid kestnud kõrvavalu ei vaja mingil juhul antibakteriaalset ravi,” rõhutab Kivirüüt, sest vanematel on reeglina selle kohta vale arvamus ning juba paar tundi kestnud valuga joostakse valvearsti juurde. “See ei võta lapselt valu ära, valu viib valuvaigisti,” kinnitab ta.

Kivirüüdi sõnul on halvim, mida vanem kõrvavalu käes piinleva lapsega teha saab, rebida väike laps öösel oma soojast voodist välja ja viia haiglasse, võõrasse keskkonda.

“See hirmutab last ja paneb ta karjuma. Lisaks karjub ta ka valu pärast,” manitsen kõrvaarst vanemaid rahulikku meelt säilitama ja lisab, et üldtuntud teadmise kohaselt ägenevadki kõik valud just õhtul ja öösel.

Kui see nii juhtub, tuleks püüda lapsel valu vaigistada ja teda rahustada. „Andke talle sooja piima meega, sooja kakaod saiaga – see tekitab sooja ja rahuliku tunde. Andke lapsele valuvaigisteid, võtke ta sülle, laulge talle, rääkige, rahustage teda. Ärge tormake haiglasse!” õpetab Kivirüüt.

Perefoorumitest ära ravinõu küsi

Seejuures peab jälgima, et laps saaks valuvaigistit piisava annuse. Oma praktikas on ta kogenud, et sageli antakse lastele ravimit kas liiga vähe või jäetakse kahe ravimidoosi vahele liiga pikk vahe. Ning kui valu naaseb, tuleb anda lapsele uus ravimikogus. “Vähemalt pooled sellised kõrvapõletikud paranevad ilma antibakteriaalse ravita,” ütleb Kivirüüt kõigile vanemaile, kes arstidelt antibiootikume suisa nõuavad.

Ning kui teinekord kipuvad emad üksteisele oma kogemustest nõu andma, soovitab Kivirüüt eelkõige usalda arste ja tõenduspõhist meditsiini.

„Näiteks ei soovita me ägeda keskkõrvapõletiku puhul soojendamist. See suurendab veelgi enam sekreedi hulka keskkõrvaruumis. Selle tulemusena venitatakse kuulmekile veelgi rohkem ja valu suureneb,” selgitab tohter, et abi pole ka laialt levinud vatitupsude kõrva toppimisest ja kampriõlist.

„Mingil juhul ei tohi kõrva tilgutada küüslaugu kanget vedelikku, see tekitab naha ja kuulmekile põletuse,” manitseb tohter, et sellise tegevuse tulemusena võib lapsel tekkida krooniline nohu. Ometi on eelpoolnimetatud soovitused väikeste laste vanemate seas vägagi levinud.

Hea uudis on see, et kui laps nuuskab ja saab nina lahti, peaks nädalaga turse alanema ja kõrv lahti minema. Kindlasti ei tohiks laps seni aga valu kannatada. Ning kuue-seitsme aastaselt muutub lapse ninakäik reeglina avaramaks, mistõttu võib loota, et siis jäävad ka kõrvapõletikud harvamaks külaliseks.

Mis veel põhjustab kõrvavalu?

Lõuna-Eesti Haigla AS kommunikatsioonijuhi Ave Abeli sõnul võib lastel kõrvavalu põhjustada ka keskkõrvapõletik, kõrva sattunud võõrkeha või trauma, kõrvavaik, hambavalu, barotrauma (nt lennureisil), väliskõrvapõletik.

Doktor Ene Kivirüüt lisab, et väliskuulmekäigu nahapõletikud on need, mis võivad tekkida siseujulates või suvel saastunud väikejärvedes, kus vesi pole puhas. “Kui mikroob satub kuulekäigu naha peale, tekib seal sügelus, mistõttu kraabitakse ja vigastatakse nahka ning alguse saab põletik,” kostab ta.

Sarnased postitused

×