loading...

Raadio KUKU – saade Terviseks: Kuidas mõjutab kuulmislangus lapse arengut?

10 minutes, 6 seconds Read
Spread the love

Jätkame eile alustatud teemal ehk räägime laste kõrvade tervisest. Milline on Eesti laste kõrvade tervis, miks sünnib osa lapsi kuulmislangusega, kuidas kuulmine lapse arengut mõjutab, milliste abivahenditega on täna võimalik aidata kuulmislangusega last ning mida tähendab pere jaoks see, kui laps on kuulmislangusega. Selgitusi jagab Ida-Tallinna Keskhaigla kõrva-, nina- ja kurguhaiguste arst, dr Maret Lepplaan. Küsib Ingela Virkus.

Allikas: Kuku Podcast

S0

Saade valmib koostöös Ida-Tallinna keskhaiglaga vaatega ITK Pummu.

Ingela Virkus

Tere, head kuku kuulaja, eetris on saade terviseks. Ja kui me eilses saates rääkisime laste kõrvade tervisest, siis tänasel teemal jätkame MINA OLEN hingela virkus ja koos minuga on stuudios Ida-Tallinna keskhaigla kõrva-nina ja kurguhaiguste arst doktor Maret Leplanderedas. Tere. Kuidas te üldiselt hindate eesti laste kõrvade tervist?

Maret Lepplaan

Ma arvan, noorte laste kõrvade tervis on suhteliselt hea, sellepärast emade tervis on suhteliselt ja terved, emad sünnitavad terved lapsi üldjoontes. Et rohkem on muret ikkagi tekkinud noorte hulgas teismeliste hulgas, kes kuulab väga palju kõrvaklappidest muusikat ja seda on mitmete välisriigi teadlased tõestanud ka meie enda Eesti teadlased, tõestanud et noored kahjustavad kuulmist, kõrvaklappidest, siis muusika kuulamisega.

Ingela Virkus

Mis on need levinumad kaebused siis juba või mured, millega teie juurde jõutakse, et mis on need noorte ja laste kõrvade probleemid?

Maret Lepplaan

Võib-olla laps ise ei pruugigi nii väga seda märgata, aga märkavad siis lapsevanemad et laps tõesti reageerigini nii hästi enam kuidagi on selline sissetõmbunud ei osale vestlustest. Ja kui lapsest tõesti peab kirjeldama oma kuulmisfunktsiooni, siis ta võib öelda, et see on nagu kuidagi tuhmimaks muutunud. Ja kui see kuulmiskahjustus on juba mõnda aega olnud, et on vähe vedanud, siis tegelikult kuulmislanguse esimene märk võib olla hoopiski kinnituseks siis kõrvavile mis siis tekibki kuulmiskahjustuse tagajärjel. Inimene võib jah seda selle üle kurta või siis sellised natukene valjemalt helid, väga paljud erinevad hallimad helid võivad isegi nagu ebamugavad olla, et see on ka selline kuulmiskahjustus, üks märkidest.

Ingela Virkus

Aga mis neid põhjustavad, et te ütlesite, et näiteks noorte puhul valjult kõrvaklappidest muusika kuulamine on üks selline teguritest, mis kuulmist mõjutab, aga mis võib-olla mõjutab nende väikeste lasteaia kõrvakuulmist, et kui nad on juba sündinud kuulmislangusega.

Maret Lepplaan

Väga palju on loomulikult geneetilisi põhjusi niimoodi, et, et sellised kohe pärast sündi diagnoositud kuulmislangused nende pooltel juhtudel on ikkagi põhjuseks geneetiline. Nüüd paarkümmend aastat tagasi oli ka teemaks see, et kui ema põdes raseduse ajal näiteks punetisi või leetrid või mumps ja et siis see võis omakorda põhjustada kuulmislangust lootel. Õnneks see probleemi enam nii suur ei ole, ma loodan, et see probleemi taas tekki. Aga nüüd hilisemas eas, näiteks kui lapsel peaks tekkima kuulmislangus, siis põhjustaks võib olla ajukelme põletik eriti siis bakteritest tingitud Peatraumad ka näiteks kõrvalesta piirkonda, mingisugused löögid ka lapsed saavad ravimeid, mis potentsiaalsed kahjustanud nende kuulmissealhulgas keemiaravi, et sellega peab alati arvestama, et kuulmiskontrollida pärast potentsiaalselt ohtlikku ravimi manustamist ja loomulikult igasuguseid kõrvapõletikud, et ei ole ka see, et, et lasteaialastel on kõrvapõletikud, vaid ka teismelistel võivad olla.

Ingela Virkus

Kuidas kuulmine või see, kuidas laps kuuleb lapse sotsiaalsust emotsionaalset seisundit ja rääkima hakkamist ja kogu arengut üldiselt mõjutada, võib?

Maret Lepplaan

Väga palju mõjutab ja sellepärast ongi ülioluline, et seal lapsi juua üks võimalikult kiiresti spetsialisti juurde, et me saaksime neid mõjusid võimalikult palju siis vähendada neid negatiivseid mõjusid. Tegelikult kui laps saab õigeaegselt oma kuulmis- või vahendit kas siis kuuldeaparaatide näol või sisekõrva implantaadi näol, et sind mõjud, kas need üldsegi on mingisugune erinevust kuulja lapse puhul või siis tõesti nüüd on nagunii minimaalseks viidud terve pere kõikide spetsialistide poolt, mida kauem ootame ja mida kehvemini ikkagi laps kuuldeaparaati kannab ja aju ei saa seda helisignaali, et seda suuremad mõjud nii tõesti nende vaimsele tervisele nad on jällegi sisse tõmbunud, nad ei saa seltskonnas ikkagi hakkama, sellepärast nad ei kuule nii tihti nad võõranduvad sellest. Ja loomulikult see tekitab väga palju ärevust ja potentsiaalset depressiooni, rääkimata siis tõesti nende kovnitsioonistad samamoodi. Et kõik see kuulmiskeskus seal peaajus, et ta on kõnekeskustega väga palju seotud meie otsustusvõime, mis meil on frontaalsagaras, et kõik sellised, kõik need erinevad keskused seal ajus on meeletult omavahel seotud. Aga kui sa kuulmiskeskus ei ole täielikult arenenud sellepärast taju ei kuulnud neid helisid siis potentsiaalset selline laastav mõju tal ikkagi on.

Ingela Virkus

Ehk et kui näiteks laps ei ole siis teiseks eluaastaks veel ühtegi sõna rääkima hakanud või ütlema hakanud, et see võib-olla juba potentsiaalne märk sellest, et võib-olla lihtsalt ei kuule hästi.

Maret Lepplaan

Kindlasti, aga ma arvan, et need esimese sõnad võiksid tulla natukene ikkagi varem. Eriti kõne arengu helistamise põhjuseks ei ole kuulmislangus, aga kui logopeedil emal-isal või perearstile on ikkagi see kõne arenguhelistamisega lapsed, siis mina igal juhul soovitan kuulmisuuring teha igaks juhuks. Sellepärast ka kerge kuulmislangus ja ühepoolne kuulmislangus potentsiaalset avaldavad lapse heaolule ja kuulmisvõimele kõne arengule ka ikkagi väga suurt mõju, see oleneb väga palju lapsest, kunagi ei tea jällegi mitte mingit kahju, me ei tee, kui me teeme selle kuu, mis kontrolli, see ei ole kahjulik. Ta ei võta väga palju aega seal lapsele isegi võib-olla kohati meeldib, sest see kõik on väga mänguline, haiged me kellelegi jah, idee alati igaks juhuks saata. Mitte midagi ei juhtu, kui tuleb välja, et kuulmine on korras, see on väga hea uudis.

Ingela Virkus

Oskate te öelda, kui palju meil üldse on Eestis neid lapsi, kellel on selline tõsisem kuulmislangus, et on vaja siis Sold kas implantaate või või kuulmisaparaate.

Maret Lepplaan

See lapsi sünnib meil iga aasta sellise püsiva kuulmislangusega kuskil üks 2000 kohta. Kui lapsi sünnib meile aastaid kuskil 13 14000, siis see lapsik ei on ja loomulikult need ei ole nüüd raske sügava kuulmislangusega, vaid kõik erinevad erineva kuulmislanguse määraga.

Ingela Virkus

Või siis lapsed. Aga kuidas nende probleemidega tegeletakse ja kes nende probleemidega siis tegeleb, et teie kõrva-nina-kurguhaiguste arst olete kindlasti üks osapooltest, aga me mainisime siin ka kõned, ilmselt siis tuleb kaasa võtta, sekka võtta ka logopeed. Et kes siis veel või, või kui suur see ring on nii-öelda, kes lapsega siis tegeleb?

Maret Lepplaan

Potentsiaalsete jällegi hästi suur, et me peame alati arvestama, et, et kuulmislangusega lapsel võib olla mingisuguseid lisa vajadusi, mitte alati, aga, aga see võib nii olla. Nii et sinna meeskonda loomulikult kuulub aadioloog, kes ei pea tingimata olema arstiharidusega õed, kes aitavad meil kuulmisuuringud teha kuuldeaparaati, sobitada loomulikult sotsiaaltööd, logopeed, füsioterapeut, tegevusterapeut, kõik, kes kuulub ka sinna revolutsiooni meeskonda perel on ülioluline roll, siis kõige selles otsustamises üksik kuuldeaparaat last rääkima ei pane, paneb ikkagi pere, kes temaga suhtleb, logopeed aitab, suunab ja kõik selline lähivõrgustik ka siis perel, kes on.

Ingela Virkus

Me mainisime siin läbivalt kuulmisaparaate sisekõrva implantaat, et mille alusel see otsus tehakse, et mida siis laps vajab või kuidas need siis last täpsemalt aitaks.

Maret Lepplaan

Kui laps sünnib kuuljate perre ja, ja tal on näiteks raske sügav kuulmislangus mõlemas kõrvas et siis ta või võib-olla ta Eesti sisekõrva implantaadi kandidaat, kui tal ei ole sa kuulmislangus nii väljendunud, et siis siis tangud aparaati kandidaat. Aga kui kurtide perre sünnib kurt laps, et siis selleks, et ta saaks sisekõrva implantaadi, on, on vaja, et keegi temaga nagu pidevalt eesti keeles eesti kõnekeeles siis kõneleb. Et tavaliselt ikkagi kurtidele lastele implantaadid ei ole mõistlik panna, sellepärast et see ei pane kuidagi eesti keeles rääkima, et nad ikkagi nende emakeel on viipekeel aga kuuldeaparaat enam vaid ikkagi kanda. Sellepärast et see aitab kalogopeedil teraapiat läbi viia, nad saavad aimdust ikkagi olmehelidest, et seal on. Loomulikult see sõltub väga palju nüüd, tulles tagasi kuuljate perre sündinud raske sügava kuulmislangusega lapsest jällegi implantaadi efekt väga palju ikkagi sõltub sellest, et mida lapsevanemad lapsega teevad, kui palju nad kõnelevad, kui palju simplatajat üldsegi lapse küljes on ja kuidas jällegi kõik need spetsialistid siis saavad lapsevanemaks.

Ingela Virkus

Laste aidata. Kui aga on vanemad kurdid, siis kas see on kindel, et nende perre sünnib kurt laps?

Maret Lepplaan

Üldjoontes, kui ema-isa on ikkagi viipekeelsed kurdid, siis neil sünnivad lapsed, kes on kurdid, aga mittealad. Kui ühe lapsevanematest näiteks omandatud kuulmislangus, kus ta on tõesti nii halvasti kukkunud või saanud mingisuguseid ravimeid, see venis, et antibiootikume, mis siis nende kuulmiskahjustused siis siis see tõenäosus, et see laps sünnib kuuljana on, on tegelikult palju suurem kui see, et mõlemal on siis geneetiline põhjus, et neil kuulmislangus on need päris huvitavad mõned päevad, kus siis noh, huvitavad nii-öelda meditsiinilised huvitavad, kui on siis kuuljate ema, isa ja nende laps on siis raskusi juba kuulmislangusega, kui nad saavad selle uudise, siis noh, nutavad ja nunnutama kurbusest. Aga kui on tema jogurti isa ja nad saavad siis kurdi lapse, et tuleb välja, et raske sisuga kuulmislangus, siis nemad nutavad rõõmust. Ja nüüd ongi ainult paar tundi on vahel selle tulemuse tulemused täpselt samasugused on ka lapsevanemad on nagu erinevad sest kurdid ikkagi tahavad enda perre ju ju last, kes hakkab nendega samamoodi viiplema, et neil oleks ühine keel, mis on ülioluline, et nad jagavad sedasama keelt. Et see kõik on nii subjektiivne.

Ingela Virkus

Kui palju see päriselt mõjutab või muudab nende vanemate elu, kes ise kuulevad, kelle kuulmisega on kõik korras, aga neile perre sünnib kuulmisraskusega väga raske ja sügava kuulmislangusega laps.

Maret Lepplaan

Ma arvan, et see esimene uudis on kindlasti paljudele täielik katastroof, sellepärast et isegi ei tulda selle peale, et mu laps ei kuule, mul ei ole suguvõsas mitte kedagi. Ja see võib-olla see, mis oli paarkümmend aastat tagasi, kui implantaadid kas või olnud nii kättesaadavad aparaadid ei olnud nii head, et noh, nüüd ta jääbki viiplema ja meil ei olegi ühist keelt näiteks kas ta üldsegi tööturule saab ja kas ta on üldsegi õnnelik, et see, et see kõik Ongi minevik implantaadi ka sisekõrva implantaadi lapsed, eesmärk on ikkagi saatanad tavakooli, need jäävad iki vaegkuuljad, neil on ikkagi kerge kuulmislangus, eriti mürarikas keskkond, aga seal on ka erinevad lisaabivahendid, lisamikrofoni, mida saab kasutada. Aga alati on jah eesmärk tavakool kuuldeaparaatidega laps ka, kellel on mõõdukas kuulmislangus tavakool, kui tal ei ole mingeid lisavajadusi. Et see ei ole kindlasti enam nii must stsenaarium, et ja sellepärast seda enam, et varakult kohale räägime kõik jutud ära. Kindlasti mitte üle mõelda. Et see kuulmislangus ei tee last kuidagi kurvemaks, et kui see abi on ikkagi võimalikult kiire ja, ja me tegelema võimaliku probleemidega, nagu sai räägitud, et tõesti vaimset tervist võib neid mõjutada ka lapsevanemate vaimset tervist, see kindlasti mõjutab abi olemas.

Ingela Virkus

Aitäh teile saatesse tulemast nõu andmast Ida-Tallinna keskhaigla kõrva-nina ja kurguhaiguste arst doktor Maret Lepplaan ning palju jõudu ja jaksu teile, aitäh teile.

S0

Ma ütlen. Saade valmib koostöös Ida-Tallinna keskhaiglaga vaatega ITK Pummu.

Sarnased postitused

×