loading...

Vali muusika ähvardab kahjustada miljardi noore kuulmist

1 minute, 6 seconds Read
Spread the love

Muusikat on tore kuulata nii kõrvaklappidest kui ka kontserdil, kuid kui heli on liiga vali, võib see kahjustada kuulmist.

Nüüd on rühm teadlasi välja arvutanud, et ülearu valju heli kuulamisest kas klappide kaudu või kontserdikõlareist on võimalikus ohus tervelt miljardkond noort inimest üle ilma. Seda aga on nüüd lausa üks kaheksandik kogu maailma elanikkonnast.

Lauren Dillard Ameerika Ühendriikides Charlestonis asuvast Lõuna-Carolina Meditsiiniülikoolist ja ta kolleegid otsisid suurtest teadusartiklite andmebaasidest välja 33 varem tehtud uuringut ja sobitasid nende tulemused suuremaks pildiks kokku.

Osa uuringuid käsitles noorte saadud kuulmiskahjustusi kõrvaklappidest, osa kontserdilkäikudest; ühtekokku oli uuringutesse hõlmatud ligi 20 tuhat noort.

Andmeanalüüs näitas, et ohtliku valjusega kuulab muusikat kõrvaklappidest 24 protsenti maailma teismelistest ja noortest täiskasvanutest, kontsertidel sattub neist liigtugeva heli kätte aga 48 protsenti.

Dillard ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas BMJ Global Health, et valju muusika kuulamisest ähvardab kuulmiskahjustuse oht umbes 700 miljonit kuni 1,3 miljardit teismelist ja noortäiskasvanut.

Autorid tunnistavad, et nende tulemus võib algandmete ebaühtluse tõttu olla ebatäpne, kuid suur paistab see ohustatud noorte arv igal juhul olema.

Autorite arvates peaksid maailma maade valitsused, ettevõtted ja kodanikuühendused seadma kuulmiskahjustuste vältimise ja ohutute kuulamisharjumiste juurutamise prioriteediks.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Sarnased postitused

×