Äge kuulmislangus on igapäevases kliinilises praktikas sageli esinev seisund. Järsku tekkinud kuulmislangus võib olla nii konduktiivset tüüpi (nt kõrvavaigust põhjustatud) kui ka neurosensoorset tüüpi (nt ototoksiliste ravimite manustamisest tekkinud). Eraldiseisvaks, kuid samas levinud ägeda kuulmislanguse vormiks on äge neurosen-soorne kuulmislangus. Eestis ei ole välja töötatud äkk-kuulmislanguse käsitluse ravialgoritmi. Artiklis antud ravisoovitused põhinevad 2012. aasta märtsis avaldatud ägeda kuulmislanguse ravijuhendil, mille American Academy of Otolaryngology – Head and Neck Surgery Foundation (AAO-HNS) on heaks kiitnud (1). Artikli eesmärk on esitada äkk-kuulmislanguse diagnostiline algoritm, mis kiiren-daks meditsiinilist sekkumist, vähendada variatsioone äkk-kuulmislanguse käsitluses, vältida mittevajalikke uuringuid ning parandada kuulmise rehabilitatsiooni võima-lusi. Artiklis on toodud ravisoovitused ÄNSKLiga täiskasvanutele, s.t üle 18aastastele patsientidele.
Äge kuulmislangus (ÄKL) on igapäevases kliinilises praktikas sageli esinev seisund. See on kuni 72 tunni jooksul tekkinud äge ühe- või mõlemapoolne kuulmisnõrkus. ÄKLi vormiks on äge neurosensoorne kuulmis-langus (ÄNSKL), mille korral on täidetud järgmised kriteeriumid (2):•Tegemist neurosensoorse kuulmislan-gusega ehk kuulmine on kahjustatud teo, kuulmisnärvi, tsentraalsete kuul-misteede tasemel. •Puhastoonaudiomeetria uuringu tule-muse alusel esineb vähemalt 30 dB kuul-mislangus vähemalt kolmel järjestikusel helisagedusel (1). Idiopaatilise ägeda neurosensoorse kuulmislanguse (IÄNSKL) tekkepõhjus ei ole tuvastatav vaatamata põhjalikule uuri-misele (1). Kuni 90% ÄNSKLi-juhtudest on idiopaatilised (2).
EPIDEMIOLOOGIA
Ägeda neurosensoorse kuulmislanguse esinemissageduseks on 5–20 juhtu 100000 isiku kohta aastas (3, 4). See võib tekkida igas vanuses inimestel, kuid sagedamini esineb seda 60. eluaastates, meestel ja naistel võrdselt (5).
ETIOLOOGIA
Äkk-kuulmislangus võib tekkida mitmel põhjusel, sealhulgas näiteks koljupõhimiku traumast või ototoksiliste ravimite tarvita-misest (vt tabel 1). Idiopaatiline ÄNSKL on üks levinumaid äkk-kuulmislanguse vormi-dest ning seda peab eristama teistest ägedat neurosensoorset kuulmislangust põhjustava-test haigustest. Kõige olulisem on ära tunda potentsiaalselt eluohtlikud seisundid, nagu pontotserebellaarnurga kasvajad ja insult (6). Idiopaatilise ÄNSKLi tekkepõhjus pole teada, kuid on esitatud mitmeid hüpoteese, näiteks võib põhjus olla vaskulaarne või viiruslik, aga ka immuunreaktiivne (2). Need on aga ainult teoreetilised võimalused, mida ei saa tänapäeva uurimismeetoditega veel tõestada.ÄNSKLi tekkepõhjus on tuvastatav 10–15%-l patsientidest haiguse avaldumise ajal (7, 8). Kolmandikul ÄNSKLi juhtudest avastatakse haiguse etioloogia haigete pikaajalise jälgimise korral (9). Vaatamata põhjalikule uurimisele jääb 85–90%-l juhtu-dest ÄNSKLi etioloogia esmasel vaatlusel teadmatuks ning raviotsus tehakse empii-riliselt (7, 8). Suurem osa ägedast kuulmislangusest tekib ühepoolselt. Mõlemapoolset äkk-kuul-misnõrkust esineb 0,44–4,9%-l juhtudest, seega väga vähe (5).
ANAMNEES
Anamneesi käigus tuleb pöörata erilist tähelepanu järgmistele aspektidele: varem esinenud traumad, väliskõrva ja väliskuul-mekäigu valu, eritis kõrvast, palavik ja teised üldkehalised sümptomid (vt tabel 2).
- Äkitselt tekkiv mõlemapoolne kuulmislangus
- Eelnevalt teadaolev kuulmisfunktsiooni kõikumine ühes või mõlemas kõrvas
- Kuulmislangus madalate helisageduste piirkonnas (seos algava Ménière’ tõvega)
- Äge mõlemapoolne vestibulaarfunktsiooni häire
- Halvatus, düsartria, hemiataksia, peavalu, diploopia
- Vertikaalne või horisontaalne nüstagm
- Visualiseerival uuringul haiguslik leid, mis võib olla kuulmislanguse põhjuseks
- Peatrauma anamneesis
- Hiljutine akustiline traumaKaasnevad sümptomid, millele tähelepanu pöörata
- Valu silmade piirkonnas, punetus, pisaravool, fotofoobia