loading...

Kuulmine on töntsiks jäänud

2 minutes, 1 second Read
Spread the love

Kikitad küll kõrvu, ent ei kuule enam nii selgelt kui varem. Ei aita ka kreemiga kortsude silumine – kas tõesti teevad aastad oma töö? Selgitab arst-audioloog Carina Truuverk.

Muidu meeldiv jutukaaslane, ent tal pole kunagi olnud kombeks vesteldes silma vaadata, vaid pilk on ekselnud ikka ringi. Mingi aeg aga hakkan tähele panema, et tema pilk nagu puuriks mu nägu. Mis mu näol äkki viga on? Märkan, et ta silmitseb ainiti mu suud. Mida ta sealt otsib?

“See on tõesti üks asi, mis annab kuulmislangusest märku. Inimesed, kes ei kuule hästi, vaatavad instinktiivselt rääkija suu peale, ja teevad õigesti – siis saavad nad jutust paremini aru,” ütleb arst-audioloog Carina Truuverk. “Sama on teleri vaatamisega: ekraanilt näeb rääkija suud, raadiost kostavad ainult helid.”

Teler kuulda läbi korruste

Mõned panevad teleri nii valjult mängima, et kostab läbi korruste. Kas ka see on nüri kuulmise märk? “Üks asi on see, et ei kuule hästi, aga paljud kuulavad televiisorit taustaks. Ka minul mängib kodus teler suures toas kõvasti, kui samal ajal köögis süüa teen – ventilaator põriseb kõvasti ja tahan veel ka kellegagi rääkida. Aga kui istud teleri ees ja kontsentreerud vaatamisele ning paned siis väga kõvasti mängima, on teine asi. See on juba märguanne, et tasub kuulmist uurida.”

Dr Truuverk loetleb veel lähikondsete võimaliku nüri kuulmise tunnuseid: “Inimesega peab rääkima valju häälega. Ka küsib ta üle, mida sa täpselt ütlesid. Teatud juhtudel ei kuule ta näiteks kõrgemaid helisid. Siis ongi tihti nii, et naine ütleb mehele: “Kui mina räägin, siis sa ei kuule, aga kui naabrimees sinuga räägib, kuuled kõike.” Asi pole selles, et mees ei taha naist kuulata, vaid ta tõesti ei kuule, sest naistel on heledam, kõrgemate helisagedustega hääl.”

Märgutulesid iseendale

Kuidas me adume, et iseenda kõrvad on töntsiks jäänud?

“Kuulmislanguse korral ei kuulda tihti näiteks auto suunatule sissevajutamisel plõksumist, samuti seda, kui mikrolaineahi teeb piiksu või kõlli. Ka ei kuule enam hästi telerit ega raadiot; raskusi on teatris: kuuled küll, et näitlejad räägivad, kuid kõigist sõnadest ei saa aru. Samuti ei jõua enam naljad kohale, sest puändist ei saa päris täpselt aru.”

Allikas: Kodutohter

Sarnased postitused

×