Vaikusemullis elada võib olla mugav, ent sellest tasub siiski väljapääsu otsida. “Kuuldeaparaat ei anna küll tagasi sama head kuulmist, nagu oli kunagi nooremana, kuid aitab ometi elada täisväärtuslikumat elu,” ütleb arst-audioloog Carina Truuverk.
Suguvõsa on paanikas. Helistatakse üksteise võidu – no ei võta telefoni vastu, kuigi peaks kodus olema! Mis temaga lahti on? Ka naaber pole teda täna näinud. Kui siis uksekella andmise, koputamise ja pika ootamise peale uksele naerunägu ilmub, langeb kivi südamelt. Ent kui ta elab kaugel ja üksi ning kohe asja uurima minna ei saa?!
See “tema” võib olla igaüks meist, eriti vanas eas, aga ka nooremana.
Vaikusemaailma mõnu
On lühinägevaid inimesi, kes lihtsalt ei kanna prille, sest nii mõnus on omas maailmas toimetada – ei pane tänaval tähele tuttavaid ega pea nendega lobisemiseks aega raiskama. Kui inimene hästi ei kuule, võib olla sama lugu.
“Näiteks elab vanem inimene üksi oma koerakesega, postiljon käib, paneb raadio valjuks – ta saab oma kuulmislangusega hakkama. Nendel, kes on pikalt halvasti kuulnud, on kerge vaikusemaailma jääda, mõni ütleb isegi, et seal on väga tore olla,” räägib arst-audioloog Carina Truuverk. “Algul on ilma tavapärase suhtlemiseta raske, aga inimene kohaneb kõigega – loob oma vaikusemaailma suure maailma sees. Ka siis, kui vaikusemullis elamine on pikalt kestnud, on ikkagi võimalik sealt välja tulla. Selleks on vaja vaid kuulmist aparaadiga parandada ja inimesel endal tahta ning minna igal juhul abi otsima.”
Paljust jääb ilma
Esmalt on kõige raskem see, kui inimene ise ei ihkagi taas helide maailmas olla.
“See, kas inimesel ongi vaja paremat nägemist, käimist või kuulmist, on tema enda seisukohast omaette küsimus: kuskilt ei valuta, söök on laual, tööl ei pea käima… Mis siis veel vaja on!” arutleb dr Truuverk. “Aga ma arvan, et kõiki meile antud elupäevi tuleks võimalikult täisväärtuslikult kasutada. Kui ei kuule hästi, võib jääda paljust ilma: vanematel inimestel on omad kokkusaamised, reisid, teatrietendused… Mida seal teha, kui hästi ei kuule, näiteks reisil giidi juttu, kui just tema lähedal ei ole.
Abiks on kuuldeaparaat! Alusta oma perearstist!
Allikas: Kodutohter
Raadio Kuku saade Terviseks: 3. märts on ülemaailme kuulmise päev
Täna on ülemaailmne kuulmise päev, mille eesmärk on pöörata tähelepanu…