loading...

AVASTUS ⟩ Kuulmislanguse vastu võivad aidata levinud ühendid

1 minute, 19 seconds Read
Spread the love

Vanusega seotud kuulmislangus on seotud kolesteroolitaseme langusega sisekõrvas, teatavad teadlased ajakirjas PLOS Biology ilmunud uuringus.

Katsed näitasid, et fütosterooli toidulisandid suutsid asendada kolesterooli ja ennetada hiirtel sensoorseid häireid.

Sisekõrva karvarakud võimendavad helisid, muutes nende pikkust. Vananedes kaotavad need rakud oma võime venida vastuseks helile, takistades selle võimendumist ja põhjustades vanusega seotud kuulmislangust. Kuna kolesterool on venimist võimaldava reaktsiooni võtmetegur ja kuna hiljuti on näidatud, et aju kolesteroolitase väheneb koos vanusega, püstitasid teadlased hüpoteesi, et kuulmislangus võib olla seotud kolesterooli kadumisega sisekõrva rakkudes. Seda hüpoteesi testiti hiirtel.

Esiteks mõõtsid teadlased CYP46A1 kogust sisekõrva karvarakkudes, kuna see ensüüm aitab kolesterooli lagundada ja ringlusse võtta. Eelduste kohaselt esines vanemate hiirte sisekõrvas rohkem CYP46A1 kui noorematel hiirtel ja seega ka vähem kolesterooli.

Järgmisena demonstreeriti põhjust-tagajärge, põhjustades noortel hiirtel kuulmiskaotust, üleaktiveerides ravimiga CYP46A1.

Järgmiseks uuriti, kas kuulmisfunktsiooni saab ka parandada.

Kuna kolesterool ise ei saa verest ajju siseneda, kasutasid teadlased taimseid kolesteroolilaadseid ühendeid, mida nimetatakse fütosteroolideks, mis võivad seda teha. Noortel hiirtel, kes said nii CYP46A1 aktiveerivat ravimit kui ka kolm nädalat fütosteroole toidust, ilmnes paranenud sisekõrva rakkude funktsioon.

«Meie leiud on paljutõotavad, kuna need on esimene põhimõtteline tõend, mis toetab fütosteroolide lisamist kui võimalikku lähenemisviisi kuulmislanguse ennetamiseks või raviks,» kirjutavad teadlased uurimuses. Fütosteroole leidub paljudes toidulisandites. Siiski on vaja teha uuringuid ka inimestel, nendivad teadlased, enne kui seda saab soovitada ravimeetodina.

Sarnased postitused

×