Kõrvus kohiseb, undab, vilistab, siriseb ja seda kogu aeg, andmata asu. Diagnoositakse tinnitus. Miks see tekib ja kas selle vastu leiab abi, selgitab kuulmiskeskuse Audiale kõrvaarst-audioloog Carina Truuverk.
Kõrv on meile loodud selleks, et vastu võtta ja ajju edasi kanda helisid väljastpoolt. “Eks see ole vajalik inimestega suhtlemiseks ja ümbritsevast arusaamiseks – kõrvad on teadagi ühed meie meeleorganitest. Samal ajal kuuleme ka oma sisemusest tulevaid helisid, näiteks oma häält, samuti kõhu korinat. Aga tavaliselt ei kuule me seda, kuidas veri meie soontes voolab,” räägib dr Carina Truuverk.
Süda justkui pähe kolinud
Mõnikord kuuleme südametukseid siiski – süda oleks nagu pähe kolinud. See kestab mõnda aega, aga siis läheb süda jälle oma kohale tagasi ja tema tukseid me enam ei kuule. “Eriti vanematel inimestel kipub vererõhk olema kõrge ja kõikuma. Kõrgenenud vererõhk tekitabki sellise tunde, nagu oleks süda peas. Või siis on mingid veresoonte probleemid, verevarustuse häired,” selgitab dr Truuverk.
“Sageli on nii, et kui tõuseme toolilt või lamavast asendist järsku püsti, tunneme ja kuuleme veretukseid peas – see tekib järsust vererõhu tõusust. Aga see möödub kiiresti, kui liikuma hakkame. Kui aga veretuksed peas on järjest kaua aega, tuleks kindlasti asja uurida ja pöörduda kõigepealt perearsti poole, sest võib-olla on vererõhk liiga kõrge või on probleem kaela veresoontes.”
Aeg-ajalt undab või vilistab
Küllap enamik meist on ajuti tundnud, et kõrvus hakkab järsku undama või vilistama, näiteks siis, kui kõrva lööb lukku. Kasvõi lennukis. “Kui nina ja kõrva ühendav kuulmetõri on kinni, võib heli tekkida sellest. Samuti järsust õhurõhu muutusest: negatiivse rõhu tõttu surutakse kuulmekile sissepoole ja tekib vilin. Kui olukord muutub normaalseks, siis tavaliselt see kõik möödub, mõnikord isegi hetkega,” ütleb tohter. Imelikku häält võib kuulda ka siis, kui kõrvas on vaiguummistus. Siis oma hääl nagu kajab peas ja tekib kohin-kumin. Kui kuulmekäik on jälle vabaks tehtud, kaovad ka häirivad helid. Peale selle võime kummalisi helisid kuulda külmetushaigust põdedes, kui nii-öelda lõõrid on umbes.
“Kui kuulmetõrves on põletik, nina on kinni, võib küll lühikest aega kuulda mingit kohinat-kuminat-vilinat, aga see on midagi muud kui püsiv tinnitus; haiguse ajal on akustika peas teistsugune kui tavaliselt. Kui siis tervenedes on nina ja ninakoopad jälle avatud ning kuulmetõri taas lahti, pole enam ka vilinaid ega lukkustunnet.”
Pikemalt loe terviselugusid ajakirjast Kodutohter.
Allikas: Kodutohter