Üsna sageli võib tunduda, et ühes või teises kõrvas on kuulmine kehvemaks läinud. Tihti on kehva kuulmise põhjuseks kõrva kogunenud vaigu ummistus.
Esmalt tasub endale meelde tuletada, et kõrvavaik on kõrvas väga vajalik. Selle ülesanne on olla veekindlaks ja kaitsvaks kihiks kõrva väliskuulmekäigus, vaigul on nii seente- kui bakteritevastane toime. Kõrvavaik seob tolmu ja teisi väikseid osakesi, takistades nende sattumist kõrva õrna siseossa.
Normaalselt liigub kõrvavaik toitu mäludes ja rääkides, ehk siis lõualuid liigutades, kuulmekäigu avasse, kuivab ja kaob. Mõnel inimesel võib aga vaik kõrva kuhjuda, muutuda kõvaks massiks ja moodustada kuulmekäigus vaigukorgi.
Millega annab vaigukork endast märku? selle tekkimisel võib esineda kuulmise langus ja tunne, et kõrv on lukus. Vaigukork võib tekitada kõrvus pideva vilina või tunde, et kõrv on lukus. Samuti võib pea ringi käia ja kõrv sügeleda.
Kuna kuulmine on inimese üks viiest meelest ning kõrv on ka tasakaaluelundiks, siis juba pool päeva lukus kõrvaga ringi käimine on üsna paljude jaoks vägagi ebameeldiv tunne ning kurdistavast vaigust seal kõrvas tahaks kiiremas korras vabaneda.
Sageli tavatsetakse kõrvu puhastada vatitiku, juukseklambri või mis tahes kätte sattunud esemega, mis kõrva mahub. Nii aga teha ei tohi, sest kõrva kogunenud vaik lükatakse nii veel sügavamale. Samuti võib kõrva torkides tekitada mikrotraumasid, mis toob kaasa põletikke.
Samas puhastab kõrv end tavaliselt ise, juhtides üleliigse vaigu välja. Ära tulebki pühkida vaid see vaik, mis kõrvast juba paistab. Vaigukork tekib aga juhul, kui vaik nii kuiv, et settib kõrva ja ummistab kuulmekäigu.
See ei tähenda aga mingitki haigust, vaigukorgi tekkimisel on mitmeid eri põhjuseid. Näiteks võib kuulmekäik olla kitsas (lastel sageli ongi) või spetsiifilise kujuga, mis aeglustab vaigu iseseisvat liikumist väljapoole. Vaigukorgi teket soodustab nööp- või nuppkõrvaklappide, kõrvatroppide ja ka kuuldeaparaadi kasutamine, samuti tolmune või ebahügieeniline töökeskkond ja pidev viibimine valjus müras.
Vaigukorgi eemaldamiseks tasub nõu küsida arstilt. Kuid vaigu pehmendamiseks on ka apteegis müügil looduslikke õli baasil kõrvaspreid, mida on lihtne kasutada ning mis pehmendab vaiku ning soodustab selle eemaldumist loomulikul teel.
Allikas: Õhtuleht 06.05.2016
Audioloog: mürarikkas keskkonnas tasub kasutada kuulmiskaitsevahendeid
Inimesed alahindavad tihti müra mõju ega teadusta endale sellega kaasnevaid…