loading...

Sumisevas baaris kaaslase mitte kuulmine võib olla seotud dementsusega

1 minute, 23 seconds Read
Spread the love

Kuulmine on miski, mida enamik meist peab enesestmõistetavaks. Uus uurimus näitab aga, et täiskasvanud peaksid tähele panema muutusi kuulmises, sest kuulmisraskused võivad olla seotud dementsuse ehk nõdrameelsuse tekkega vanemas eas.

Oxfordi Ülikooli teadlased leidsid, et inimesed kel oli mürarikkas keskkonnas kuulmisega raskusi, muutusid vanemas eas ka suurema tõenäosusega nõdrameelseks. Teadlaste uuringus osales üle 80 000 inimese, kes olid vähemalt 60 aastat vanad.

Uurimuse alguses eritleti inimeste nõdrameelsuse ohtu ning hinnati nende kuulmist. Tähelepanu pöörati just sellele, kuivõrd kuulevad inimesed kõnekatkendeid mürarikkas keskkonnas. Täpsemalt loeti neile mitmesuguste taustahelide saatel numbreid ette, kirjutab Science Alert.

11 aastat hiljem oli 80 000 osalejast 1300 diagnoositud nõdrameelsus. Tuli välja, et kehvema kuulmisega osalejatel oli nõdrameelsuse tekke tõenäosus peaaegu kaks korda suurem kui neil, kel oli 11 aastat varem olnud hea kuulmine.

Huvitaval kombel ei pannud ligikaudu pooled halva kuulmisega inimesed enda halba kuulmist ise tähelegi.

Oxfordi Ülikooli teadlaste uurimus ei ole esimene, mis niiviisi kuulmise kao nõdrameelsusega seob. Ka austraalia ja taiwani teadlased on varem teinud sarnaseid järeldusi. Samas on see üks esimesi eritlusi, kus fookus oli täpsemal kuulmise halvenemisel mürarikkas keskkonnas.

Uuringu tulemused on olulised, et nõdrameelsuse välja kujunemist paremini ennetada. Ühtekokku on teadlased kindlaks teinud 12 ohutegurit, mille vältimine võimaldab nõdrameelsuse riski vähendada kuni 40 protsenti. Peale kuulmise halvenemise täiskasvanueas, on ohuteguriteks ka näiteks üleliigne alkoholi tarbimine, vähene liikumine, suitsetamine, diabeet või depressioon.

Need ohutegurid on suuresti välditavad, mis tähendab, et inimesed saavad parandada oma elustiili ja tervist.

Uurimus avaldati teadusajakirjas Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association.

Sarnased postitused

×