“Olen 65aastane naine ja mul on tekkinud kõrvadega mingi probleem. See on kestnud juba sügisest saadik. Minu kõrva kuulmekäik kogu aeg kuivab, kohati kohe nii, et tekib lõhe ja see on nii valus. Siis ajavad kõrvad kogu aeg nahka ja kui ma selle naha eemaldan, siis valgub välja vaiguvedelikku. Sooviksin teada, mis see on. Kas peaksin kõrvaarsti vastuvõtule pöörduma?” küsib ajakirja Tiiu lugeja.
Vastab Viljandi haigla kõrva-, nina- ja kurguarst Marek Metsmaa:
Vaigu teke kuulmekäigus ei ole midagi haiguslikku, see on normaalne füsioloogia. Tõenäoliselt on teil väliskuulmekäigu naha põletik – eri põhjustest tingitud mädane või mittemädane põletik, mis piirdub vaid väliskõrvaga. Kuulmekäigu põletik võib olla äge või krooniline.
Teie kaebused, mis on kestnud juba mitu kuud, viitavad pigem kroonilisele põletikule. Selle põhjuseks võivad olla erinevad nahahaigused (psoriaas, ekseem) või seened. Ägedale mädasele põletikule on iseloomulik tugev valu, sügelus (väliskuulmekäigu ärritus) ning mädane/vesine eritis kõrvast. Kogu väliskõrv on puudutamisel väga tundlik. Kroonilise põletiku korral valu tavaliselt ei ole, juhtivaks kaebuseks on sügelus.
Diagnoos põhineb kliinilisel leiul, seetõttu soovitan teil pöörduda kõrva-nina-kurguarsti vastuvõtule, et saaks ülevaate kuulmekäigus seisundist ja määrata asjakohane ravi.
Allikas: Õhtuleht 16.03.2021
Audioloog: mürarikkas keskkonnas tasub kasutada kuulmiskaitsevahendeid
Inimesed alahindavad tihti müra mõju ega teadusta endale sellega kaasnevaid…