Lemmikbändi kontserdile minnes või kõrvaklappidega tänavamürasse sukeldudes ei tule me selle pealegi, et muusikaelamusega võib kaasneda pöördumatu kuulmiskahjustus – kui mitte kohe, siis aja jooksul.
Kui kahekümnendates Kati sõpradega ühe tuntud Eesti bändi vabaõhukontserdile läks, ei osanud ta aimatagi, et selle kontserdi lõppedes on ta sisuliselt kurt. “Tavaliselt ei lähe ma kunagi lavale liiga lähedale, tookord tahtsid aga sõbrad minna ettepoole kaasa elama ja mina läksin nendega kaasa,” meenutab ta. Juba kontserdi algul tundis Kati paaril korral, justkui oleks helikvaliteediga midagi viltu. “Tekkis kummaline resonants, mis tekitas kõrvades ebamugavustunnet, kohati lausa valu. Aga ma ei osanud seda ohuna näha,” meenutab ta…
Laur-Leho Kaljumets (48), telest ja raadiost tuntud kui Lemo, on muusika sees elanud üle 30 aasta. Et sellega võiks kaasneda aga sedavõrd hirmutav õppetund, ei osanud ta iial arvata. Nii nagu enamik muusikuid, on ka Lemo kasutanud viimased 15 aastat esinemiste ajal kõrvamonitore – väikesi kõrva sisse käivaid klappe. Tänu neile kuuleb laval olles helisid sõltumata asukohast ja lisaks lubab see kasutada häält täpselt nagu vaja, ilma et peaks võimendusest üle karjuma. Paar kuud tagasi ühe esinemise ajal juhtus Lemo pika muusikukarjääri jooksul midagi täiesti ootamatut…
Raadio Kuku saade Terviseks: 3. märts on ülemaailme kuulmise päev
Täna on ülemaailmne kuulmise päev, mille eesmärk on pöörata tähelepanu…