loading...

Noorte passiivne suitsetamine suurendab kuulmislanguse tekke riski

1 minute, 7 seconds Read
Spread the love

Sigaretisuits ei kahjusta ainult suitsetaja, vaid ka ümbritsevate inimeste tervist. Samas ruumis viibiva passiivse suitsetaja kehasse sattuvad mürgid põhjustavad erinevaid terviseprobleeme. Eriti ohtlik on passiivne suitsetamine lastele, kelle vastupanuvõime on nõrgem kui täiskasvanutel. Viimase uuringu järgi on passiivselt suitsetavatel noorukitel peaaegu kaks korda suurem risk kuulmislanguse tekkeks.

New Yorgi ülikooli meditsiinikooli uuringus osales üle 1500 teismelise vanuses 12–19 eluaastat. Noortele tehti ulatuslik kuulmistest ja mõõdeti nikotiini laguprodukti kotiniini taset veres. Teadlaste sõnul kannatasid teismelised, kes kotiniini taseme järgi on passiivsed suitsetajad, suurema tõenäosusega sensorineuraalse kuulmislanguse all, vahendab ERR Teadus.

Probleemi põhjustab sisekõrva kahjustus, mille korral on takistatud heli edastamine ajju. Kergel kuulmiskahjustusel võib olla mitmeid tekkepõhjusi, näiteks häired sisekõrva verevarustuses.

Passiivselt suitsetavatel teismelistel mõõdeti halvemad tulemused kõikidel helisagedustel. Eriti oli langenud keskmise kuni kõrge sagedusega helide kuulmine, mis on vajalik näiteks kõnest aru saamiseks. Suurenenud oli ka risk ühepoolseks kuulmislanguseks madalatel sagedustel. Analüüsil selgus, et kuulmislanguse tugevus oli kumulatiivne, tõustes koos kotiniini tasemega veres.

Kerge kuulmislangus ei pruugi tihtipeale inimesele endale märgatav olla. Rohkem kui 80% katsealustest, kellel esines kuulmislangus, ei tajunud probleemi. Kuna väga vähesed katsealused tunnetasid ka ise kuulmise halvenemist, näitab see vajadust regulaarsemate kuulmiskontrollide järele ka pärast lapse kooliealiseks saamist.

Sarnased postitused

×