loading...

Küünlad kõrva ja soolvesi ninna?

3 minutes, 28 seconds Read
Spread the love

Kas loputada kõrvu ja põletada kõrvaküünlaid, kui vaigukork ummistab? Kas panna tilku, kui nina ei taha enam õhku läbi lasta?

Poolt 

Anneli Talvik, perearstikeskuse Sinu Arst perearst

Kõrvu peab puhastama siis, kui vaik hakkab takistama kuulmist või kui ujumise ajal kõrva läinud vesi sealt enam välja ei tule ja põhjustab valu. Kui on soodumus vaigu kogunemiseks, tuleks regulaarselt (umbes kaks korda aastas) kõrvu puhastada, et vältida täielikku ummistust.

Kodus saab kuulmeava eesosa puhastada kõrvatikuga, kuid seda ei tohi sügavale torgata. On oht, et liiga kaugele lükatud tikk ajab vaigu üksnes rohkem tahapoole.

Haiguse ajal võib nina loputada. See puhastab, vähendab turset, soodustab nina isepuhastumisvõime taastumist. Meditsiiniliseks kasutamiseks mõeldud vahend on ohutu ja looduslik.

Tatjana Nei, Dorpat Spa arst

Kui kuulmekäik on ummistunud vaigukorgiga ja kuulmine seetõttu halvenenud, võiks kasutada kõrvaküünlaid. Kõrvaküünlad ka rahustavad ja võtavad valu ära. (Tatjana Nei, Dorpat Spa arst)

Arstid üldiselt ei soovita midagi ise kodus kõrva panna, aga vaigukorgi pehmendamiseks võib siiski veidi oliiviõli kõrva tilgutada. Pehme vaigukork eemaldub paremini.

Nina seespidiseks loputamiseks võta üks osa naistepuna, kaks osa head õli, nt oliiviõli, ja lase segul pudelis päikese käes kuu aega seista. See on hea vahend nina puhastamiseks ja aitab põletiku korral.

Paljudel on just hommikul nina kinni. Hommikune nuuskamine on mõistlik asendada loputusega. Jõuline nuuskamine ärritab nina ja stimuleerib limaeritust. Tugev nuuskamine lõhub nina limaskesta mõnikord rohkem, kui see ööpäeva jooksul paraneda suudab. Kujuneb olukord, kus nina n-ö raugastub mõne aastaga. Kroonilise trauma tõttu rikutud limaskest ei taastu.

Tavalise kõrvavaigu korral võiks kõrva loputada massaažirežiimiga käsiduši abil. See võimaldab kõrva suunata suures koguses paraja rõhu all ihusooja vett. Loputatakse duši all olles: üks kolmest joast sihitakse 1–3 cm kauguselt kuulmekäiku. Dušiotsikut ei tohiks asetada tihedalt vastu kõrva. Õnnestunud loputamise järel peab vesi pea kallutamisel kergesti kõrvast väljuma ja kõrv lahti minema. Normaalset kuulmekilet käsidušiga loputamisel haavata ei saa.

Vastu

Anneli Talvik, perearstikeskuse Sinu Arst perearst

Kui inimene on terve, tuleb lasta tööd teha kõrvade loomulikul isepuhastussüsteemil.

Vatipulki ei julge arstid kõrvade puhastamiseks enam ammu soovitada, sest sageli näeme koduse puhastamisega vigastatud kuulmekäike ja kuulmekäigu tagaossa lükatud tihket vaiku. Vatipulki peaksid vältima need, kel vaigukogused suuremad, ja need, kes soovivad mõnusat sügamiselamust.

Ei soovita kõrvade puhastamiseks “isekoostatud” suuri süstlaid, sest inimene ise oma kõrva ei näe.

Kõrvaküünlaid reklaamitakse, aga arstid pole efekti näinud. Kui pärast seda protseduuri lambiga kõrva vaadata, ei ole vaik eemaldunud.

Lühiajaliselt võib nina lahtisaamiseks appi võtta apteegiravimid, aga kui äge nohu on möödas ja nina ikka lahti pole, tasub minna perearsti juurde. Kinnise nina põhjusi on palju ja need on vaja õigesti diagnoosida. Mõnikord vajab kinnine nina hoopis operatsiooni, selleks saadetakse patsient kõrvaarsti vastuvõtule.

Nii nagu peaksid kõrvad tervel inimesel ise puhastuma, nii peaks nina puhtaks saama nuusates. Ei maksa ravimitega liiga hoogu minna, neist võib kasu asemel ka kahju sündida. Soovitan hoida mõistlikku joont ja vajadusel nõu küsida, helistades telefonil 1220. Tavaline nohu on iseparanev haigus.

Tatjana Nei, Dorpat Spa arst

Kõrvaküünlaid ei tohiks kasutada, kui kuulmekile on vigastatud, peapiirkonnas on kasvajad või kui kõrvast tuleb mädast eritist. Samuti ei maksa neid kasutada siis, kui ollakse allergiline kõrvaküünalde komponentide suhtes.

Kui kõrvu väga tihti kõrvatikkude või rätikuotsaga puhastada, ärritab see kõrva vaigunäärmeid ja need toodavad veel rohkem vaiku.

Kodus ei maksa ise kõrva loputada, vaigukork võib sellest hoopis paisuda. Kõrvade loputamiseks tasub minna pereõe juurde või seda protseduuri pakkuvasse tervisekeskusse.

Nina puhastamiseks ei pea alati midagi ninna tilgutama, vaid võib näiteks Vietnami salviga määrida nina ümbrust, meelekohti ja kukalt. Ka aitab nina lahti saada punktimassaaž.

Allikas: Õhtuleht 13.06.2015

Sarnased postitused

×