loading...

Miks kõrvad lukku lähevad?

3 minutes, 49 seconds Read
Spread the love

Kõrvahädad on nii levinud, et vähemalt kord elus on igaüks meist mõnega kokku puutunud, olgu selleks siis lukku läinud kõrv, liigne kõrvavaik või koguni keskkõrvapõletik. Psühholoog Lauri (32) tunneb neid kõiki läbinisti.

Laurile on mitmesugused kõrva­hädad parasjagu valu põhjustanud. Mitu korda on ta läbi põdenud keskkõrvapõletiku.

“See on nii tavaline asi, et ma ei jäta enam meeldegi, kui mitu korda olen seda põdenud,” sõnab ta. Lapsepõlves oli tema jaoks tavaline olla koolist kodus ja praegugi on tal igal talvel kõrvadega suurem või väiksem mure.

Äge keskkõrvapõletik võib tabada igas vanuses inimesi, kuid eeskätt haigestuvad siiski imikud ja väikelapsed, kuna neil on füsioloogiliselt lühike ja lai kuulmetõri. Lapse kasvades see pikeneb ja kitseneb.

Enamasti tekitavad põletikku bakterid, kuid vahel ka viirused. Keskkõrva satuvad põletiku­tekitajad ülemiste hingamisteede kaudu, kuna ninaneel on ühenduses keskkõrvaga väikese kuulmetõrve kaudu. Seega on äge nohu üks suuremaid kõrvapõletiku põhjustajaid.

Kõrva­põletikuga kaasneb enamasti palavik, pea- ja lihasevalu ning väsimus. Kuna kõrvaõõs on täidetud mädaga, väheneb kuulmine ja kõrvas justkui pressiks midagi. Kõrva­põletikku ravitakse enamasti antibiootikumidega ja sellest paraneb täielikult kuni kümne päevaga. Kui aga äge keskkõrvapõletik sageli kordub, võib see muutuda krooniliseks.

Väiksem mure

Oma kõrvade pärast on Lauri ka töökoha meditsiinipunktis tuttav nägu. Vahel on ka õnneks läinud ja kahtlustatud keskkõrva­põletik hoopis kergemaks hädaks osutunud.

“Kord loputati lihtsalt kõrva, oli selline tunne, nagu läheks läbi terve pea veekosk, tegelikult lasti süstlaga väike vurts kõrva,” meenutab Lauri. Vahel on kerge ebameeldivus ja valu ka ise üle läinud, nii et arsti juurde pole mees jõudnudki.

Alati pole Lauri oma kõrvavalusse tõsiselt suhtunud.

“Ülikooli esimesel kursusel, kui tervisest oli suhteliselt ükskõik, lasin sellel nii kaugele minna, et ühe kõrvaga ei kuulnudki, see huugas ja valutas,” kirjeldab ta. “Perearst oli Tallinnas ja Tartus pidin maksma visiiditasu, et otse spetsialisti juurde minna. Sain peaaegu sõimata, et kuidas te niimoodi elate,” ütleb Lauri.

Lõhutud trummikile

Lauri on omal nahal tunda saanud ka seda, kuidas trummikile puruneb.

“Ükskord tegin vasaku kõrva trummikile pärast trenni pead pestes katki,” meenutab ta. “Vesi oli kõrvas, küllap urgitsesin natuke ja tegin kiire liigutuse ning rõhuga lõigi selle katki. Käis suur ja valus litakas, kõrvas undas ja olin sellest kõrvast täitsa kurt.”

Kuigi arst arvas esialgu, et nüüd ongi operatsioonile minek, ei läinud olukord nii hulluks. Tükk aega ei kuulnud Lauri ühe kõrvaga siiski midagi.

“Kuu aega ei tohtinud vett kõrva minna, käisin kõrva­tropiga duši all,” meenutab ta. Raviks olid antibiootikumid, mida pidi endale kõrva tilgutama süstla otsast.

Õnneks see kõik jälge ei jätnud, pigem mõjus positiivselt ja ärgitas meest tervise eest paremini hoolt kandma. Lauri soovitab kõigil mütsi kanda, et kõrvahädasid vältida. “Isegi kui on tunne, et ei ole külm ja pole kaugele minna, tasub ikka hoida müts peas,” lausub ta.

Esmalt valuvaigisti

Kõrva-nina-kurguarst Kristel Kivisild rõhutab, et kõrvavaluga tuleb käituda nii nagu iga teise valuga. “Esmalt tuleb võtta valuvaigistit,” soovitab ta.

See kehtib ka laste kohta – kui laps hakkab kõrvavalu kaebama, tuleb kõigepealt võtta valu ära. Alles seejärel soovitab ta minna perearsti vastuvõtule, et selgitada valu põhjus ning määrata vajadusel ravi.

Tihti võib valu lüüa kõrva, kui on nohu. Seepärast peab just lastel kiiresti nohu välja ravima. Selleks tuleks nina loputada mereveega ning nuusata nina, üks pool korraga ning mitte liiga tugevasti. Apteegis on müügil nohu­siirupeid ja teisi preparaate, mis vähendavad kuulme­tõrve turset ning parandavad keskkõrva ventilatsiooni. Need aitavad ära hoida kõrvapõletiku teket.

Arsti juurde tuleb minna, kui lapsel kaasneb kõrvavaluga lohutamatu nutt, kaob kuulmine, tekib verine eritis kõrvast või kõrge palavik, mida ravimitega ei suudeta kontrolli alla saada. Samuti siis, kui laps katsub sageli kõrva või hõõrub seda vastu patja, on loid ja rahutu ning tal pole söögiisu.

Kõrvavalu korral tuleks kindlasti vältida kõrva soojendamist, millegi kõrva tilgutamist ja puhastamist seest vatipulgaga.

Allikas: Õhtuleht 12.11.2015

Sarnased postitused

×